Mimar Nedir? Birçok kişi mimarın işinin Ev, İşyeri yada bina tasarlamak olduğunu bilir. Ancak mimarlar, estetik açıdan hoş binalar tasarlamaktan çok daha fazlasını yaparlar: Mimarlar, çeşitli yapıların yapımını planlar, tasarlar ve denetler. Kapsamlı kurslar alan, iş başında eğitim alan ve pratik yapabilmek için zorlu bir sınava giren mesleklerdir.

Mimarlar için Eğitim ve Öğretim

Mimarlar, bina tasarımı sanatı ve bilimi konusunda eğitim almış profesyonellerdir. Yapılar için konseptler geliştirirler ve bu kavramları, sonunda evler, ofis binaları ve diğer tesisler haline gelebilecek görüntülere ve planlara dönüştürürler. Çalışmaları, bir yapının görünümünden daha fazlasını içerir. Mimarların tasarladığı her şey işlevsel, güvenli ve onları kullananların ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Mimarların İş Gereksinimleri

Bir mimar, akredite bir üniversite veya kolejden profesyonel bir derece almalıdır. Genellikle mimarlık tarihi ve teorisi, bina tasarımı, bilgisayar destekli tasarım ve çizim (CADD), inşaat yöntemleri, matematik, fizik bilimleri ve diğer liberal sanatlar derslerinde müfredata odaklanırlar.

Mimarlık diploması almak ve lisans almak isteyen mimarlık kariyerine başlayan kişilerin iki çalışma seçeneği vardır:

  • B.Arch—Bu, liseden üniversiteye başlayan veya daha önce mimarlık eğitimi almamış öğrencilere yönelik beş yıllık bir programdır.
  • M.Arch—Bu, iki veya üç yıllık bir üniversite sonrası öğrenci programı veya diğer disiplinlerde veya ilgili alanlarda meslek öncesi derecelere (bir önlisans gibi) sahip meslekler olabilir.

Lisans veya yüksek lisans programlarını tamamlayan mimarlar, Ulusal Mimari Kayıt Kurulları Konseyi veya NCARB tarafından yürütülen Mimar Kayıt Sınavına girmeden önce üç yıllık bir stajı tamamlamalıdır. Bu sınav, lisanslı mimar olmak için mimarlıkla ilgili bilgi ve becerileri test etmek için tasarlanmıştır. Çoğu eyalet, uyum içinde kalmak için lisans ve sürekli eğitim gerektirir.

Bir Mimar Ne Yapar?

Mimarların görevleri, çalıştıkları firma türüne, yaşadıkları yere ve diğer bazı faktörlere göre değişir. Müşterilere ve yüklenicilere fikirlerin açıklanmasından planların ve şartnamelerin çizilmesine, farklı inşaat aşamalarının denetlenmesine kadar bir inşaat projesinin tüm aşamalarında yer alabilirler. Mimarlar genellikle iç tasarım, şehir planlama ve yapı mühendisliği gibi ilgili alanlardaki uzmanlarla işbirliği yapar.

Mimarların görevleri üç ana role ayrılır:

Danışmanlık ve Tasarım

Mimar, gereksinimlerini belirlemek ve konseptin çizimlerini ve spesifikasyonlarını hazırlamak için müşterilere danışır. Tasarımlar bina, güvenlik ve yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uygun olmalıdır. Tasarım tekliflerinin tartışılmasında düzenli müşteri toplantıları yapılır.

Belgeler

Bu aşamada mimar, tasarımı kağıt üzerinde yakalar. Tasarımın fizibilitesini sağlamak için CADD teknolojisi ile detaylı çizimler oluştururlar. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarımların çeşitli revizyonları ve yeniden çizimleri olabilir. Tasarım onaylandıktan sonra, inşaat uzmanlarının sahada yürütmesi için inşaat talimatlarına ve teknik şartnamelere çevrilir.

İnşaat

Bu aşamada mimar, şantiyeyi ziyaret eder ve inşaatı denetlemek, çeşitli işlere imza atmak, gerekirse müteahhitlerle müzakere etmek ve ortaya çıkan sorunları çözmek için inşaat ekibiyle bir araya gelir.

Yorumlar Devre Dışı Bırakıldı!